*

Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik

Kudarcról, kockázatról és kulturális különbségekről is beszélgettem Balatoni Zsófiával, az Uniomedia kommunikációs ügynökség társalapítójával a Dokksztorik 4. epizódjában.

Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik

„Mostanában már egyre többet lehet hallani arról, hogy kudarc, az nem kudarc, és én ebben nagyon hiszek. Tehát, hogy szerintem az ember hibákat, azt gyakorlatilag állandóan csinál. Én is, mindenki, és ez a normális” - fogalmazott Balatoni Zsófia a podcastban. A hibák ilyesfajta megközelítése talán tényleg trendnek is mondható, de visszahallani ezt Magyarország egyik legsikeresebb pr-ügynökségének társalapítójától és stratégiai vezetőjétől még lelkesítőbb, és a belső kritikus hangunkat is egészen lehalkítja. Az Uniomediát Balatoni Zsófia férjével, Római Róberttel indította el 16 évvel ezelőtt, és ahogy az interjúban meséli, klasszikus történet az övék: a konyhaasztal volt az első irodájuk, az első logójukat pedig ő maga tervezte Paint rajzolóprogrammal. Az Uniomedia hamar külföldre is terjeszkedett. A Rothman & Roman Groupnak - ahogy a határon túl ismerik őket - Budapest mellett Ljubljanában, Brüsszelben, Londonban, Bostonban és Szingapúrban is van irodája, és ez azt hiszem, viszont már kevésbé klasszikus. 

A Dokksztorik podcast 4. epizódjában Zsófival kicsit körbejárjuk a public relations (pr) fogalmát és a cégalapítás-és fejlődés történetét is, de ahogy a többi interjúalanyomnál, nála is azt kerestem, hogy hogyan áll hozzá a nehéz döntésekhez, feladatokhoz, milyen gondolkozás segíti őt a mindennapokban. A műsorból kiderül, hogyan lehet egyszerre kockázatkerülő és a döntésekben gyors, és mi az a tulajdonsága, ami időről-időre arra készteti, hogy újabb és újabb piacokon és területeken is kipróbálják magukat. 

Ez az adás valószínűleg különösen érdekes lesz a vállalati szegmensben, még inkább a kommunikációs szakmában dolgozóknak, mert szóba került az is, hogy miért más egy másik kultúrából érkezővel együtt dolgozni, és miben sokkal jobb a cég magyar csapata, mint a szingapúri.

A hagyományhoz híven Balatoni Zsófinak is feltettem plusz kérdéseket a podcast felvétele után. A Tájoló kérdésekre adott válaszaiban szerepel a szépirodalom fontossága is: Zsófi a gyerekeinek egy 25-ös listát is írt, amelyben azok a könyvek szerepelnek, amit 25 éves korukig feltétlenül el kell olvasniuk. 

Miről olvashatsz még itt?

Hol találod a podcastot?

Spotify, Apple Podcast, YouTube, RSS,

Továbbá itt is meghallgatod a lenti lejátszón most vagy később. (Utóbbihoz kattints a Listen later szövegre).

Zsófi szakmai életútja - a Külkertől Szingapúrig

Balatoni Zsófia Budapesten született, első diplomáját a Külkereskedelmi Főiskolán szerezte. A már említett pr-ügynökséget, az Uniomediát férjével, Római Róberttel 2007-ben alapították. Ügyfeleik között több szektor - bank, gyógyszer, telekommunikáció, fmcg - legnagyobb képviselői is megtalálhatók. 2011-től már külföldi cégekkel is dolgoznak, jelenleg világszerte hat irodájuk van. Budapest mellett Ljubljanában, Brüsszelben, Londonban, Bostonban és Szingapúrban is találkozhatunk egy-egy csapatukkal. A régión túl Rothman & Roman Group néven ismertek. Az ázsiai városállamban 2021-ben kezdtek el a dolgozni, 2 gyerekükkel - a legidősebb már nem lakik velük - jelenleg is itt élnek. Munkájukat számtalan díjjal jutalmazták már, a Kreatív Magazin az Év PR ügynöksége díját 9 alkalommal kapták meg. Zsófi idén egy nemzetközi díjat is elnyert, a PRO PR Globe Awardot olyanoknak ítélik oda, akiknek munkája hozzájárul a PR szakma globális, regionális és helyi szintű jobbá tételéhez.

Tájoló kérdések 🧭 - Zsófi válaszol

Egy-egy podcast felvétele után további személyes megoldásokról, élettapasztalatokról is megkérdezem az interjúalanyaimat. Kicsit más megközelítésből, akár általánosabban is, kik és mik, milyen emberek, könyvek, értékek hatottak rájuk, és miket adnának tovább. Összeírtam egy csokornyi ilyen kérdést (Tájoló kérdések nevet kapta), amelyek közül Zsófi többre is válaszolt. 

Mi volt az a változás a világban, amihez a legnehezebben tudtál alkalmazkodni? 

Az iPhone. Nagyon későn lett iPhone-om, sokáig használtam Blackburryt, mert nehezen tudtam megbarátkozni a gombok hiányával. Valamennyire jogos volt amúgy az averzióm, mivel alapból türelmetlen vagyok, nagyon sok elütéssel tudok csak telefonon írni, ami rémesen idegesít.

Melyik változtatás volt a legnehezebb az életedben, amit véghez kellett vinned? 

A saját cég alapítása. Ugyan óvatosan és elég körültekintően igyekeztem megcsinálni, elég nagy félsz volt bennem, hogy hogyan fogjuk a családot eltartani, hiszen egy biztos és nagyon klassz vállalati állást hagytam ott én is és a férjem is.

Lehet-e szerinted könyvekből épülni? Ha igen, hogyan? 

Mi az, hogy! Sőt, elsősorban könyvekből lehet épülni, szépirodalomból ugyanúgy, mint tudományos művekből. Készítettem a gyerekeimnek egy listát azzal a címmel, hogy „25 könyv, amit el kell olvasnotok 25 éves korotokig”, és ezek kizárólag szépirodalmi alkotások: angol, francia, német, orosz elsősorban, Dosztojevszkij, Tolsztoj, Thomas Mann, de van benne Graham Greene és Thorton Wilder is. A mai napig, amikor csak van időm szépirodalmat olvasok, és ahol csak tudom mindenkinek elmondom, hogy tegye ezt ő is!

🪢 Hivatkozás

PRO PR Awards
On the occasion of marking the tenth anniversary of the PRO PR conference in 2012, a unique award program called the PRO PR GLOBE Awards was established for individual experts who make a significant…

Balatoni Zsófia idén elnyerte a PRO PR Globe Awardot - a nemzetközi díjat idén 15 ország 25 szakembere kapta meg.

🌅 Írók, akiket Zsófi ajánl:

Dosztojevszkij remekművéből, A félkegyelműből 1967-ben rádiójáték készült. Miskin herceg szerepében Gábor Miklós, Nasztaszja Filipovnát pedig Ruttkai Éva hangján hallgathatjuk meg.

Szent Lajos király hídja
Thornton Wilder: Szent Lajos király hídja 12% kedvezménnyel csak 1759 Ft a lira.hu-nál. (Szépirodalom; kiadás éve: 2020; 160 oldal) Olvasson bele a könyvbe!

A fordító, Kosztolányi Dezső egy tárcájában - ami a belinkelt kiadásban is olvasható - ezt írja: „Vajmi nehéz egy művészi munkáról értelmi szavakkal fogalmat adni. A könyvben nem az az érték, ami le van írva, hanem az, amit kiolvashatunk belőle.”

A csendes amerikai · Graham Greene · Könyv
Árak és vélemények egy helyen! · Graham Greene párját ritkító szűkszavúsága ellenére, vagy éppen azért, remek elbeszélő. A sűrítés mestere sokat tud a világ minden tájáról, minden tudományról, s ami tény, adat felmerül műveiben, az mind helytálló, mindnek értelme van, és történeteiben valódi szerepe…

A csendes amerikai szerzőjének, Graham Greene nagyon szeretett utazni. Ez volt az egyik legfontosabb ösztönzője volt az íráshoz.

Köszönöm, hogy elolvastad a posztot! Ha a jövőben is minden tartalmat teljes terjedelmében szeretnél olvasni és hallgatni, horgonyozz le a Megoldokkon, és válaszd az előfizetést. Ha még hezitálsz, a hírlevelemre ingyenesen is fel tudsz iratkozni. Kattints ehhez ide! Megoldásközpontú újságírásról, társadalmi problémákra már kipróbált, tényeken alapuló megoldásokról, és saját munkáimról számolok be benne időről-időre. Egyszeri támogatásban gondolkodsz? Vehetsz nekem egy kompjegyet a következő utamra. Ha emellett döntesz, ezt is nagyon köszönöm! A visszajelzésednek is örülök: hello@megoldokk.hu ~ Jó szelet!

A nyitókép forrása: Uniomedia.

📝 Balatoni Zsófia-interjú - teljes leirat

~ az oldal alján PDF-ben is letöltheted a szöveget

A podcast tartalma percről-perce:

00:00 - 01:47 Beköszöntő

00:48 - 06:14 Mi a public relations (pr), és hogyan változott az elmúlt két évtizedben?

06:15 - 10:03 „A problémamegoldást élvezem a munkámban” - Karrierállomások és az otthonról hozott minta.

10:04 - 16:50 „A saját vállalkozásomban a döntés az enyém” - Szerepek között: munkahely, család, gyerekek

16:51 - 21:00 „Gyorsan döntök - a kockázatot kell jól belőni.”

21:01 - 26:35 „Szomjazom az intellektuálisan új kihívásokat” - A szingapúri terjeszkedésről

26:36 - 31:36 Kulturális különbségek, miben jók a magyar kreatívok?

31:37 - 32:39 Lezárás

Az interjút 2023. júliusában rögzítettem.