Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik
Kudarcról, kockázatról és kulturális különbségekről is beszélgettem Balatoni Zsófiával, az Uniomedia kommunikációs ügynökség társalapítójával a Dokksztorik 4. epizódjában.
„Mostanában már egyre többet lehet hallani arról, hogy kudarc, az nem kudarc, és én ebben nagyon hiszek. Tehát, hogy szerintem az ember hibákat, azt gyakorlatilag állandóan csinál. Én is, mindenki, és ez a normális” - fogalmazott Balatoni Zsófia a podcastban. A hibák ilyesfajta megközelítése talán tényleg trendnek is mondható, de visszahallani ezt Magyarország egyik legsikeresebb pr-ügynökségének társalapítójától és stratégiai vezetőjétől még lelkesítőbb, és a belső kritikus hangunkat is egészen lehalkítja. Az Uniomediát Balatoni Zsófia férjével, Római Róberttel indította el 16 évvel ezelőtt, és ahogy az interjúban meséli, klasszikus történet az övék: a konyhaasztal volt az első irodájuk, az első logójukat pedig ő maga tervezte Paint rajzolóprogrammal. Az Uniomedia hamar külföldre is terjeszkedett. A Rothman & Roman Groupnak - ahogy a határon túl ismerik őket - Budapest mellett Ljubljanában, Brüsszelben, Londonban, Bostonban és Szingapúrban is van irodája, és ez azt hiszem, viszont már kevésbé klasszikus.
A Dokksztorik podcast 4. epizódjában Zsófival kicsit körbejárjuk a public relations (pr) fogalmát és a cégalapítás-és fejlődés történetét is, de ahogy a többi interjúalanyomnál, nála is azt kerestem, hogy hogyan áll hozzá a nehéz döntésekhez, feladatokhoz, milyen gondolkozás segíti őt a mindennapokban. A műsorból kiderül, hogyan lehet egyszerre kockázatkerülő és a döntésekben gyors, és mi az a tulajdonsága, ami időről-időre arra készteti, hogy újabb és újabb piacokon és területeken is kipróbálják magukat.
Ez az adás valószínűleg különösen érdekes lesz a vállalati szegmensben, még inkább a kommunikációs szakmában dolgozóknak, mert szóba került az is, hogy miért más egy másik kultúrából érkezővel együtt dolgozni, és miben sokkal jobb a cég magyar csapata, mint a szingapúri.
A hagyományhoz híven Balatoni Zsófinak is feltettem plusz kérdéseket a podcast felvétele után. A Tájoló kérdésekre adott válaszaiban szerepel a szépirodalom fontossága is: Zsófi a gyerekeinek egy 25-ös listát is írt, amelyben azok a könyvek szerepelnek, amit 25 éves korukig feltétlenül el kell olvasniuk.
Miről olvashatsz még itt?
- Zsófi szakmai életútja - a Külkertől Szingapúrig.
- Zsófi Tájoló kérdésekre adott válaszait - ezeket a saját tapasztalatokra, módszerekre vonatkozó plusz kérdéseket a podcast felvétele után teszem fel.
- Minden a cikkben/podcastban szereplő témához tartozó internetes hivatkozást.
- A podcast tartalomjegyzékét percmutatóval, illetve a podcast teljes leiratát le is töltheted.
Hol találod a podcastot?
Spotify, Apple Podcast, YouTube, RSS,
Továbbá itt is meghallgatod a lenti lejátszón most vagy később. (Utóbbihoz kattints a Listen later szövegre).
Zsófi szakmai életútja - a Külkertől Szingapúrig
Tájoló kérdések 🧭 - Zsófi válaszol
Mi volt az a változás a világban, amihez a legnehezebben tudtál alkalmazkodni?
Az iPhone. Nagyon későn lett iPhone-om, sokáig használtam Blackburryt, mert nehezen tudtam megbarátkozni a gombok hiányával. Valamennyire jogos volt amúgy az averzióm, mivel alapból türelmetlen vagyok, nagyon sok elütéssel tudok csak telefonon írni, ami rémesen idegesít.
Melyik változtatás volt a legnehezebb az életedben, amit véghez kellett vinned?
A saját cég alapítása. Ugyan óvatosan és elég körültekintően igyekeztem megcsinálni, elég nagy félsz volt bennem, hogy hogyan fogjuk a családot eltartani, hiszen egy biztos és nagyon klassz vállalati állást hagytam ott én is és a férjem is.
Lehet-e szerinted könyvekből épülni? Ha igen, hogyan?
Mi az, hogy! Sőt, elsősorban könyvekből lehet épülni, szépirodalomból ugyanúgy, mint tudományos művekből. Készítettem a gyerekeimnek egy listát azzal a címmel, hogy „25 könyv, amit el kell olvasnotok 25 éves korotokig”, és ezek kizárólag szépirodalmi alkotások: angol, francia, német, orosz elsősorban, Dosztojevszkij, Tolsztoj, Thomas Mann, de van benne Graham Greene és Thorton Wilder is. A mai napig, amikor csak van időm szépirodalmat olvasok, és ahol csak tudom mindenkinek elmondom, hogy tegye ezt ő is!
🪢 Hivatkozás
🌅 Írók, akiket Zsófi ajánl:
A nyitókép forrása: Uniomedia.
📝 Balatoni Zsófia-interjú - teljes leirat
~ az oldal alján PDF-ben is letöltheted a szöveget
A podcast tartalma percről-perce:
00:00 - 01:47 Beköszöntő
00:48 - 06:14 Mi a public relations (pr), és hogyan változott az elmúlt két évtizedben?
06:15 - 10:03 „A problémamegoldást élvezem a munkámban” - Karrierállomások és az otthonról hozott minta.
10:04 - 16:50 „A saját vállalkozásomban a döntés az enyém” - Szerepek között: munkahely, család, gyerekek
16:51 - 21:00 „Gyorsan döntök - a kockázatot kell jól belőni.”
21:01 - 26:35 „Szomjazom az intellektuálisan új kihívásokat” - A szingapúri terjeszkedésről
26:36 - 31:36 Kulturális különbségek, miben jók a magyar kreatívok?
31:37 - 32:39 Lezárás
Az interjút 2023. júliusában rögzítettem.