Bérszakadék és megoldások – ingyenes workshop újságíróknak
Megoldásközpontú újságírás ingyenes workshop újságíróknak, fókusszal a nemek közötti bérszakadékra. Az online workshop időpontja: 2025. április 3. és 10. (két egymást követő csütörtök) 15:00–17:00.

A nemek közötti bérszakadék Magyarországon továbbra is komoly kihívás, de a megoldásközpontú újságírás segíthet abban, hogy ne csak a problémát mutassuk be, hanem a működő megoldásokat is. Ezt a szemléletet mutatja be a következő, ingyenes, kétalkalmas workshopom, ahol az újságírók megismerhetik a megoldásközpontú újságírás eszközeit és megtanulhatják, hogyan készítsenek hatásos, megoldásközpontú cikkeket a témában.
Miért fontos ez most?
A nemek közötti bérszakadék (gender pay gap) évtizedek óta fennálló probléma, és bár már volt javuló tendencia, de még mindig jelentős különbségek tapasztalhatók a férfiak és a nők fizetése között. A legfrissebb, 2023-as adatok szerint Magyarországon a nemek közötti átlagos bérkülönbség 17,8%, amellyel az Európai Unió sereghajtói közé tartozunk. Ráadásul 2020 óta ez a különbség folyamatosan nő. Ez önmagában is elég ok lenne a téma napirenden tartására, de van még egy fontos fejlemény.
Az EU tagállamainak 2026 júniusáig be kell építeniük jogrendszerükbe a bértranszparenciáról szóló új irányelvet, amelyről uniós szinten 2023-ban született döntés (Magyarország nemmel szavazott). Az irányelv előírja, hogy először a 150, majd a 100 főnél nagyobb létszámú vállalatok kötelesek lesznek a bérekre vonatkozó információkat megosztani, és ha a nemek közötti bérkülönbség meghaladja az 5%-ot, intézkedéseket kell hozniuk ennek csökkentésére. Ez jelentős előrelépés lehet a transzparencia és az igazságosabb fizetések felé, de vajon elegendő lesz-e?
Hogyan segíthet a megoldásközpontú újságírás?
A megoldásközpontú újságírás (solutions journalism) nem csupán a problémákat mutatja be, hanem azokat a megoldásokat is, amelyek máshol – legyen az egy iskola, egy vállalat vagy akár egy ország – már működnek. Ezeket a megoldásokat újságírói módszerekkel vizsgálja meg, hiteles forrásokra és adatokra támaszkodva.
A gender pay gap esetében például érdemes elemezni azokat a nemzetközi és hazai kezdeményezéseket, amelyek sikeresen csökkentették a bérszakadékot, és megérteni, milyen körülmények között alkalmazhatók ezek Magyarországon is.

Mi várható a workshopon?
A kétszer kétórás online képzés során a résztvevők megismerkedhetnek a megoldásközpontú újságírás alapelveivel és eszközeivel. Konkrét esettanulmányokon keresztül közösen vizsgáljuk meg, hogyan alkalmazható ez a szemlélet a nemek közötti bérkülönbség témájában. A cél, hogy a résztvevők olyan cikk-, videó- vagy podcastötletekkel távozzanak, amelyek nemcsak a problémát mutatják be, hanem lehetséges megoldásokat is kínálnak az olvasóknak.
A megoldásközpontú újságírás nem csupán egy módszertan, hanem egy szemlélet, amely elősegítheti a társadalmi változást. Az újságírók szerepe nemcsak a problémák bemutatása, hanem az is, hogy inspirálják és informálják a közönséget, a döntéshozókat, egyéb szereplőket a létező, működő megoldásokról.
Ki tartja?
Imre-Kandó Eszter szabadúszó újságíró vagyok, valamint 2024 óta akkreditált solutions journalism tréner – jelenleg az egyetlen Magyarországon. Cikkeim korábban a Forbes, a HVG és a Hello Biznisz online és nyomtatott felületein jelentek meg, de dolgoztam a Kreatív Magazinnál is.
Az elmúlt három évben workshopokon és tréningeken képeztem magam a megoldásközpontú újságírás területén, majd 2023 őszén elindítottam saját újságírói projektemet, a Megoldokkot. 2024 februárjában elvégeztem a Solutions Journalism Network (SJN) képzését a megközelítés tanításáról is, és azóta itthon és nemzetközi szinten is oktatom ezt a módszert.
A workshop időpontja:
📅 2025. április 3. és 10. (két egymást követő csütörtök)
⏰ 15:00–17:00
💻 Zoomon keresztül online, a részvétel ingyenes
A jelentkezéshez kattints ide:
További kérdés esetén írj nekem: hello@megoldokk.hu
A programot a Solutions Journalism Network támogatásával valósítom meg.