Rájöttem, hogy a válasz a kérdés
A Dokksztorik podcast második epizódjában Kiss Eszter idegenvezetővel, a Hello. Itt Firenze oldal alapítójával beszélgettem - középkorról, vállalkozói létről, hozzáállásokról.
Miről olvashatsz itt?
- Egy angoltanár útja az egyik legkedveltebb idegenvezetői személyes márkáig.
- Ezért éri meg szerintem meghallgatni a podcastot.
- Eszter a Tájoló kérdésekre adott válaszait - ezeket a saját tapasztalatokra, módszerekre vonatkozó plusz kérdéseket a podcast felvétele után teszem fel.
- Minden a cikkben/podcastban szereplő témához tartozó internetes hivatkozást.
- A podcast tartalomjegyzékét percmutatóval, illetve a podcast teljes leiratát le is töltheted.
A podcastot megtalálod az összes nagy podcast streaming platformon: 🐚 Spotify, Apple Podcast, YouTube, RSS,
de akár itt a weboldalon is meghallgatod a lenti lejátszón most vagy később (utóbbihoz kattints a Listen later szövegre).
Eszter útja Kecskeméten át Szegedtől Firenzéig 🗺️
Eszter oldalát a Facebook-algoritmusának köszönhetően, a covid időszakában ismertem meg. Érdekesen és informatívan írt az olasz járványintézkedésekről, megfogott az is, ahogy magáról mesélt, a saját megéléseiről. Bekövettem, ahogy akkoriban, rajtam kívül még több ezren, mert pozitív hangneme, objektív beszámolói sokaknak hozott értéket a nehéz napokba. Szabadúszó újságíróként Eszterről mint a Hello. Itt Firenze alapítójáról később vállalkozói portrét írtam a Forbes online kiadásába, és akkor nekem ezekről a hónapokról így mesélt:
„Szerettem volna valami nyugodtságot, pozitív üzenetet közvetíteni, mert nagyon éreztem a félelmet a körülöttem, és azt gondoltam, hogy ennek nem kell feltétlenül így lennie”.
Ez a gondolata is tetszett Eszternek, és az akkor még nagyon csak formálódó Dokksztorik podcastomba is meghívtam a Forbes-cikkel párhuzamosan. Az interjút - ahogy az első epizód vendégével, Mártonffy Zsuzsával is - még tavaly ősszel vettem fel. (Köszönöm neki is a türelmét a hosszú megjelenésig!)
Eszter a covid után, a turizmus újbóli életre kelésével visszatért a firenzei és Firenze környéki látnivalók bemutatásához (pl. Siena városát is meg lehet vele nézni). Élőben és a közösségi médiában egyaránt, de egyre több az online előadásainak, előadássorozatainak a száma is. Medici-család története, Dante, Michelangelo és így tovább - hírességek, akikről már sokszor tanultunk, hallottunk, Eszter viszont mindegyiküknél az emberi oldalukra fókuszál. A szárazabb adatok mögé is értelmet és érzelmeket visz, amitől tényleg életre tud kelni a fejünkben a múlt.
A podcastban e kapcsán a saját tapasztalatairól is mesél, meg arról is:- miért sírta el magát kisfia első ovis ünnepségén (nem a meghatódottság miatt),
- mint aki eddig csak alkalmazottként dolgozott, milyen technikával vált vállalkozóvá,
- mit csinál, ha olyan helyzetbe kerül, amelyre nem tudja a válaszokat,
- és hogy tanul folyamatosan a régmúlt nagy alakjaitól.
A műsor meghallgatásához kattints ide.
Tájoló kérdések 🧭 — Eszter válaszol
Mi az a könyv vagy mik azok a könyvek (=művek: filmek, versek, fotók stb.), amikre úgy emlékszel, hogy a legjelentősebb hatást tették rád?
- Charlotte Brontë Jane Eyre című regénye egy olyan szerelemről szól, ami mindenek ellenére és mindenek felett áll.
- Ady Endre Az Úr érkezése egy olyan ember írja le, hogy átölelte az Isten, aki sokakat ölelt és mégis ez volt számára a legemlékezetesebb
- A Hegyek között című film arról mesél, hogy vannak lehetetlen, váratlan, látszólag értelmetlen szerelmek. A The Mountain Between Us film főszereplői Kate Winslet és Idris Elba, a filmet Hany Abu-Assad rendezte.
- Elena Ferrante Briliáns barátnőm című négyrészes regénye. Egy mondatot vittem el belőle, sok minden más mellett: „Scrivere le cose che sono successe non basta se non sono scritte con la fantasia. Altrimenti sono solo maschere.” Amit így fordítanék magyarra:
„Fantázia nélkül, csak arról írni, ami megtörtént, nem elég. Az csak egy maszk marad.”
Mi volt az a változás a világban, amihez a legnehezebben tudtál alkalmazkodni?
Elköltözni Firenzébe.
Melyik változtatás volt a legnehezebb az életedben, amit véghez kellett vinned?
Egyedül létből családi élet.
Alkalmazottból vállalkozói élet.
Milyen tanácsot fogadnál meg utólag már szívesen?
Ne aggódj, a válasz mindig nálad van.
Ha választhatnál egy jó tanácsot, amit a fiad mindenképp fogadjon meg, mi lenne az?
Halld meg a saját belső hangodat és csakis rá hallgass!
Lehet-e szerinted könyvekből épülni? Ha igen, hogyan?
Igen, nagyon is! Az álomszerű, fiktív, túlságosan érzelemdús könyvek helyett a kutatás alapú, de ugyanakkor olvasmányos, történelmi témájú könyvek mellett a mellébeszélés, túlzott drámaiságot kerülő, a megoldásra koncentráló, személyes történeteket/életutakat szeretem.
Van-e olyan szerző/alkotó/ember, akit sokszor ajánlasz mások figyelmébe, hogy ismerjék meg? Ha igen, ki ő, és miért ajánlod?
Erdélyi Nikolett, tudatossággal foglalkozó facilitátor. Sokat tanultam tőle, személyes élethelyzeteinek elmesélésén keresztül.
🪢 Hivatkozások - Eszter könyvéhez, online előadásaihoz:
🌅 Könyvek, művek, emberek amiket/akiket Eszter ajánl:
📝 Kiss Eszter-interjú - teljes leirat
~ az oldal alján PDF-ben is letöltheted a szöveget
A podcast tartalma percről-perce:
00:00 - 02:50 Bevezető
02:51 - 07:37 Eszter mint idegenvezető. Hogyan éli meg belülről a munkáját, a találkozásokat?
07:38 - 12:31 Kiköltözés Firenzébe.
12:32 - 19:23 Mit tanított meg anyukája Eszternek a tanulásról? Kik voltak az életében rá nagy hatással?
19:24 - 25:17 Elakadásokról. Miért tud Eszter sokat meríteni a múltból?
25:18 - 30:53 Miért a középkor a kedvenc történelmi korszaka?
30:54 - 31:56 Lezárás
Nyitókép fotó: Asztalos Judit