*

Alanyi jogon kötelező nagyon jól lenni a bőrünkben

Mártonffy Zsuzsa Örökbe.hu blogja 2014 óta az örökbefogadás témájának egyik legmegbízhatóbb információs oldala. Bemutatom a Dokksztorik podcast első vendégét.

Alanyi jogon kötelező nagyon jól lenni a bőrünkben

Akik örökbefogadás előtt állnak itthon, Mártonffy Zsuzsa neve biztosan ismerősen cseng. A 2014-ben indított Örökbe.hu blogja nagyon hamar megbízható információs oldallá fejlődött a témában, Zsuzsa aktivitása pedig rendületlen. Szülőként lett örökbefogadó szülő, újságíróként blogger, mára szakértő. Programokat, tanfolyamokat vezet örökbefogadóknak, örökbefogadásra készülőknek, könyvei pedig azoknak is tanulságosak, akik más úton haladnak. A megoldásokban is otthonosan mozog, sok más mellett hisz abban, hogy jó célokat kell kitűznünk, hogy szülőként az is dolgunk, hogy jól legyünk, és a legnehezebb időszakokban a mindennapok apró, jó eseményeinek rögzítése nem enged minket túl mélyre süllyedni. Bemutatom a Dokksztorik podcast első vendégét. 

Miről olvashatsz itt?

  • megismerheted Zsuzsa szakmai életrajzát,
  • a Tájoló kérdésekre adott válaszait - ezeket a saját tapasztalatokra, módszerekre vonatkozó plusz kérdéseket a podcast felvétele után tettem fel,
  • minden a cikkben/podcastban szereplő témához tartozó internetes hivatkozást,
  • a podcast tartalomjegyzékét percmutatóval,
  • illetve a podcast teljes leiratát le is töltheted.
🌊
A Dokksztorikban azt az emberi hozzáállást keresem, ami segít megoldani a nehéz helyzeteket. Minden epizódjához írok egy blogbejegyzést is. Az első néhány poszt mindenkinek elérhető lesz, de a későbbiekben a teljes tartalomhoz csak a Megoldokk előfizetők férnek hozzá. Ha érdekelnek az előfizetés részletei és előnyei, kattints ide.

A podcastot megtalálod az összes nagy podcast streaming platformon: 🐚 Spotify, Google Podcast, Apple Podcast, YouTube, RSS,

de akár itt a weboldalon is meghallgatod a lenti lejátszón most vagy később (utóbbihoz kattints a Listen later szövegre).

Ki Zsuzsa, és mit kell róla tudni? 👀

Mártonffy Zsuzsa, az örökbefogadás témáját minden oldalról körbejáró Örökbe.hu blog alapítója. A blogot Zsuzsa 2014 óta írja, amin eddig közel 800 posztot publikált, az oldalnak havonta tízezer feletti látogatója van. Ő jegyezte négy évig a SOS Gyermekfalvak gyerekvédelmi blogját is, az örökbefogadás témájában 2020-ban a Librinél jelent meg könyve. Ez az Akiknek két anyja van, amiben a személyes, tanulságokkal teli élettörténetek mellett praktikus tanácsok is helyet kaptak. Az Örökbe.hu előtt is sokat írt Zsuzsa, 2001-től 15 éven át - még a lap tulajdonos és irányváltása előtt - a Figyelő újságírója, szerkesztője volt. Az Örökbe.hu követőinek, érdeklődőknek 2014 óta szervez találkozókat, eseményeket, 3 éve heti rendszerességgel online is vannak programok. 2023-ban megjelent egy új könyve, amelyet a roma gyerekek örökbefogadásáról írt szerzőtársával, Gubcsi Judittal. Plusz elindított egy angol nyelvű könyvklubot is immáron Németországban, ahová pár évvel ezelőtt költöztek férjével és három gyerekükkel.

Az Örökbe.hu-t sok évvel ezelőtt ismertem meg, és ami rögtön feltűnt, mert ez szerintem ritka a blogoknál, az a személyes és emberi megközelítéssel kombinált objektivitása. Ugyanakkor Zsuzsa nagyon széles látókörű és alapos is. Folyamatosan ír az örökbefogadást érintő változásokról, legyen az jogszabályi vagy „szokásbeli”. Megoszt inspiráló örökbefogadásos történeteket itthonról és külföldről. Vagy éppen a Babaköszöntő sorozatban olyan kérdéseket tesz fel a szülőknek, amikből érzelgősség nélkül derül ki, milyen is volt a várakozás időszaka vagy az első napok az örökbefogadott gyerekekkel. 

Ugyanígy olvashatók a könyvei is: az Akiknek két anyja van című könyvében az örökbefogadás összes szereplője megszólal, őszintén, pózolás nélkül, amivel tényleg meg lehet ismerni a témát, de a saját viszonyulásunkat is: pozitív és negatív feltételezéseinket, vágyainkat, félelmeinket is. Az idén megjelent, Gubcsi Judittal közös könyve, A Nap és a Hold gyermekei - Roma gyerekek örökbefogadása Magyarországon is ebben erős. Emellett a cigánysággal kapcsolatos információk összegyűjtésével (történelem, szokások, híres emberek) kulturális ismereteinket is bővíthetjük. 

Zsuzsa blogjára és a könyveire én úgy tekintek, mint egy-egy problémának a megoldásai, a Dokksztorik tervezésekor ezért is ugrott be a neve elsőként a lehetséges interjúalanyok között. Ráadásul Zsuzsa az élet egyéb területein is megoldásokra törekszik, szeret tanulni és fejlődni.

A podcastban is ezekről mesélt:

  • szerinte kötelező szülőként, hogy alanyi jogon jól legyünk a bőrünkben,
  • és fontos néha hátralépni és megnézni, hogy a probléma tényleg akkora?
  • Ahogy az is, hogy jó dolgoknak örüljünk, és a jó dolgokért magunkat is ünnepeljük.

De beszélgettünk még a családi mintákról is, egyetemi tanulmányokról (vajon mindegyik szak elvégzése megérte?), és a naplóírás sok éves hagyományáról is.
A műsor meghallgatásához kattints ide.

Tájoló kérdések 🧭 — Zsuzsa válaszol

Egy-egy podcast felvétele után további személyes megoldásokról, élettapasztalatokról is megkérdezem az interjúalanyaimat. Kicsit más megközelítésből, akár általánosabban is, kik és mik, milyen emberek, könyvek, értékek hatottak rájuk, és miket adnának tovább. Összeírtam egy csokornyi ilyen kérdést (Tájoló kérdések nevet kapta), amelyek közül Zsuzsa háromra válaszolt. 

Mi az a könyv (=mű: film, vers, fotó stb.), amire úgy emlékszel, hogy a legjelentősebb hatást tette rád? 

Nagyon szerencsés embernek tartom magam, mert folyamatosan érnek olyan olvasmány- és filmélmények, amelyek nagy hatással vannak rám. Sok művet tudnék említeni. Most mégis egy olyan írást nevezek meg, ami nem irodalmi alkotás: az anyai nagymamám kamaszkori naplóját, amit 1929 és 1934 közt írt, én már gyerekként olvastam és máig őrzöm. Egy ilyen személyes napló, akinek az alkotóját láttam megöregedni és meghalni, nagy tanítás a mulandóságról, írásról, önreflexióról, valószínűleg nagy szerepe van annak, hogy én is közel negyven éve naplót írok.

Melyik változtatás volt a legnehezebb az életedben, amit véghez kellett vinned?

Nyilván sok ilyen volt, és ezeknek a sajátossága, hogy előtte nagy nehézségnek tűnnek, utólag természetesen besimulnak az élettörténetbe. Viszonylag friss feladat, hogy a gyerekeknek sokkal több állandóságra, nyugalomra van szükségük, mint nekem, és nem kell folyton családi programokat szerveznem, csak egyszerűen jelen lennem. Ezzel folyamatosan küzdök. 

Van-e olyan szerző/alkotó/ember, akit sokszor ajánlasz mások figyelmébe, hogy ismerjék meg? Ha igen, ki ő, és miért ajánlod?

Ha számszerűen nézem, valószínűleg legtöbbször A kakas éve című regényt szoktam ajánlgatni, ez Teresa Boučkova cseh írónő műve a saját, meglehetősen kudarcos örökbefogadásáról. Komor olvasmány. Sok örökbefogadó fordul hozzám, némelyek óriási nehézségekkel küzdenek, és azért javaslom nekik a könyvet, hogy lássák, nincsenek egyedül.

És bár a podcastban a megoldásokról beszélgettünk, nem lehet mindent megoldani, vannak tragédiák, amelyeket csak elviselni, enyhíteni lehet, velük együttélni. 

🪢 Hivatkozások Zsuzsa munkáihoz, könyvajánlóihoz

Mártonffy Zsuzsa örökbefogadással foglalkozó oldala, az Örökbe.hu:

Örökbe.hu

A Libri Kiadónál 2020-ban megjelent könyve, az Akiknek két anyja van:

Akiknek két anyja van (Mártonffy Zsuzsa)
"Ahol titok van..., ott minden ölelés hamis.""Szépen be lehet csomagolni, de minden örökbefogadott gyerek azzal indít: én nem kellettem.""És az ötéves megkérdezte: te már nem szeretsz? Én azt feleltem: túlságosan szeretlek, ezért adlak oda, ott jobban ki tudsz teljesedni.&qu…

A beszélgetés után megjelent, és már megvásárolható könyve Gubcsi Judit ― Mártonffy Zsuzsa: A Nap és a Hold gyermekei - Roma gyerekek örökbefogadása Magyarországon:

Könyvünk, A Nap és a Hold gyermekei
A kötet leírja a magyar örökbefogadási rendszer idevágó működését, foglalkozik a szülők leggyakoribb félelmeivel, kétségeivel, közöl interjúkat szakemberekkel, akik az örökbefogadásban vagy a roma …

A könyv másik szerzője, Gubcsi Judit, a Romadopt Klub, a cigány származású gyerekeket örökbefogadó vagy örökbe fogadni szándékozók klubjának alapítója:

Romadopt – bemutatkozás

Az irodalmi Nobel-díj 2022-es díjazottjának, Annie Ernaux-nak a könyveit magyarul a Magvető Kiadó adja ki:

Annie Ernaux: Lánytörténet - Jókönyvek.hu - fald a könyveket
Annie Ernaux: Lánytörténet - Lánytörténet - 2 799 Ft Ft - 9789631439045, Jókönyvek.hu - fald a könyveket!

A Lánytörténet című regénye nekem is az egyik kedvencem könyvem lett.

James Clear Atomi szokások című könyve magyarul a MotiBooks-nál jelent meg:

James Clear: Atomi szokások - Apró változások, kiemelkedő er
James Clear: Atomi szokások - Apró változások, kiemelkedő eredmények - Atomi szokások - Apró változások, kiemelkedő eredmények - 4 776 Ft Ft - 9786155420818, Jó

Tereza Boučková A kakas éve című könyve 2011-ben jelent a Cartaphilus Könyvkiadónál magyarul:

Könyv: Tereza Boučková: A kakas éve
A bevallottan önéletrajzi ihletésű regény egy ötven körüli nő egy évének történetét eleveníti fel. Egy érzelmi-alkotói válságba került nőét, aki úgy érzi, élete menthetetlenül kicsúszott a kezéből. A család…
Köszönöm, hogy elolvastad a posztot! Ha a jövőben is minden tartalmat teljes terjedelmében szeretnél olvasni és hallgatni, horgonyozz le a Megoldokkon, és válaszd az előfizetést. Ha még hezitálsz, a hírlevelemre ingyenesen is fel tudsz iratkozni. Kattints ehhez ide! Megoldásközpontú újságírásról, társadalmi problémákra már kipróbált, tényeken alapuló megoldásokról, és saját munkáimról számolok be benne időről-időre. Egyszeri támogatásban gondolkodsz? Vehetsz nekem egy kompjegyet a következő utamra. Ha emellett döntesz, ezt is nagyon köszönöm! A visszajelzésednek is örülök: hello@megoldokk.hu ~ Jó szelet!

Dokksztorik #1 Mártonffy Zsuzsával

Tartalomjegyzék percekkel. A podcast teljes leiratát le is töltheted.

00:03:28 Németországi költözés. Sikerek az Örökbe.hu-val.

00:06:41 A racionális gondolkodás, célok és inspiráló könyvek.

00:09:31 A racionális gondolkodás családi gyökerei. A talpraesett apai nagymama.

00:13:16 A viharos ifjúság, az egyetemi évek. Az írás mint Zsuzsa életének szerves része.

00:18:29 Füzetek projekteknek, önmagunk megünneplése. A probléma méretének megfigyelése.

00:23:48 Gondoskodás önmagunkról. Naplóírás, könyvajánló elakadásra.

00:27:04 Új tervek, hobbik. Új barátok szerzése.