*

Miért megoldások?

A megoldásközpontú újságírás célja, hogy ne csupán a problémákat mutassa be, hanem az azokra adott válaszokat is megvizsgálja.

A Megoldokk a megoldásközpontú újságírással (solutions journalism) foglalkozik. Bemutatom, hogyan működik ez a megközelítés, jó példákat hozok olyan újságírói anyagokból, amelyek ezt az irányzatot alkalmazzák, és itt találod a workshopjaimról szóló információkat is.

A problémák feltárásával még nincs vége a munkának – mi a megoldásközpontú újságírás?

A megoldásközpontú újságírás célja, hogy ne csupán a problémákat mutassa be, hanem az azokra adott válaszokat is megvizsgálja. Az ilyen cikkek azt mutatják be, mi hogyan működik – vagy éppen miért nem.

Ezek az írások vagy egyéb formátumban elkészült újságírói munkák mintaként és inspirációként szolgálhatnak mások számára: ha valahol egy megoldás hatékonyan működik, az más közösségek számára is tanulságos lehet. Nem minden hír dolgozható fel ilyen módon, de ahol lehetséges, az újságíróknak érdemes tovább lépni a puszta problémabemutatáson.

A megoldásközpontú újságírás azonban nem egyenlő a „jó hírek” keresésével: a történetek bizonyítékokon alapulnak. A sztorikhoz szükség van adatokra, kvalitatív eredményekre, amelyek érzékeltetik a hatékony működést.


A megoldásközpontú újságírás eredete

A megközelítés az Egyesült Államokban vált ismertté, amikor a The New York Times Fixes rovata elkezdett megoldásfókuszú történeteket közölni. Az irányzat alapjait két újságíró, David Bornstein és Tina Rosenberg fektette le. Társukkal, Courtney E. Martinnal, 2013-ban alapították meg a Solutions Journalism Networköt (SJN).

A Fixes rovat munkatársaiként különleges riportutakon vettek részt – jártak például indiai farmokon, brazíliai kórházakban, valamint a Katrina hurrikán által legjobban sújtott New Orleans-i negyedben, a Ninth Wardban is. Utazásaik során azt tapasztalták, hogy a legtöbb újságíró nem verseng azért, hogy a társadalmi problémákra adott válaszokról írjon. Innen született meg az ötlet, hogy ezt a szemléletet tudatosan is népszerűsítsék.

A Megoldokk indulása és fejlődése

Amikor 2023-ban elindítottam a Megoldokkot, két fő célt tűztem ki:

  1. Direkt módon foglalkozni a megoldásközpontú újságírással – bemutatni a módszertant és példákat hozni.
  2. Személyes történetekkel közelebb hozni úgy általában a megoldásokat az emberekhez – mert hiszem, hogy az egyéni perspektívák is sokat taníthatnak.

E két irány különböző formátumokban jelent meg:

  • A Palackposta hírlevél és később az Új hullámok podcast a megoldásközpontú újságírás szakmai oldalára fókuszált.
  • A Dokksztorik podcastban arra kerestem interjúalanyjaimmal a választ, hogy mi az az emberi hozzáállás, ami segít megoldani a nehéz helyzeteket. 
🔆
A Megoldokk független, anyagi befolyástól mentes, és betartja az újságírás etikai kódexét. Ha tetszik, amit csinálok, kérlek oszd meg a Megoldokk tartalmait ismerőseiddel és a közösségi médiában. Köszönöm! Ha még nem ismersz engem, rólam itt tudhatsz meg többet.

Az oldal fókusza jelenleg (2025-től) a módszertan bemutatása és tanítása. Bár a személyes nézőpont és a podcastkészítés most háttérbe szorult, az eredeti mottóm továbbra is érvényes:

„A Megoldokk egy hely, ahol a jó megoldások vannak a középpontban.”

Kipróbálnád a hírlevelet? Ingyenes. Itt fel is iratkozhatsz rá:

A megoldásközpontú újságírás globális elterjedése

A megoldásközpontú újságírás egyre népszerűbb világszerte: a Solutions Journalism Network (SJN) több mint 170 szerkesztőséggel és több ezer újságíróval dolgozik együtt, hogy előmozdítsa ezt a megközelítést.

〰️ A régióban is van már képviselő: a prágai központú Transitions ösztöndíjakat és pályázatokat is kínál, illetve főszervezői voltak 2024-ben az első Solutions Journalism Summitnak is.

Ha szeretnél többet megtudni a megközelítésről, kattints a Képzés menüpontra, mivel akkreditált megoldásközpontú trénerként magam is tartok workshopokat a témában. 🔆