🌊 Palackposta #4 ~ Keress magadnak egy példaképet!

Hogy álltok az útmutató típusú könyvekkel? Amikor egy területre fókuszálva valaki elmondja, hogy szerinte / a tudomány mai állása szerint, hogyan kell abban sikeresen működni, valamit elérni. Ez a terület szinte bármi lehet: üzletfejlesztés, marketing, gyereknevelés, párkapcsolat, egészség, takarítás, vagy akár maga az élet. Én az utóbbi időben több olyat is forgattam, amelyik megragadott, találtam bennük újat vagy éppen mondanivalójuk egybevágott azzal, amit én is hatékonynak gondolok. Az pedig, hogy egy-egy tanácsot tartósan is be tudtam építeni a mindennapjaimba, nagy elégedettség érzést ad. Mi változott? Nem a könyvek valószínűleg, hanem én. 

A Tájoló kérdéseimben is - amit a Dokksztorik interjúalanyaimnak teszek fel - többek között azután kutakodom, hogy ki, milyen könyvből (=műalkotásból) tanult sokat, mi gyakorolt rá nagy hatást. Most kinyitom ezt a kérdést felétek is. Kíváncsi vagyok, ti milyen könyvet ajánlotok elolvasásra, ha az ember fejlődni szeretne? Nektek mi adott sokat? Nem csak az ismeretterjesztő és önfejlesztő könyvek számítanak! A válaszaitokat előre is köszönöm!

Nekem most Marie Forleotól a Minden megoldható című könyve került be az ajánlom szekcióba. A szerzőre egy sima könyvtári keresés során bukkantam, és pár éve biztos rögtön vissza is tettem volna a polcra, azzal, hogy ez túl kommersz. Most azt mondom, igaz, hogy egyszerűen fogalmaz, de amiről ír, abban szerintem pontos. A könyv elején például végig veszi a meggyőződéseink forrásait. (A meggyőződéseink sokszor nincsenek is tudatosítva bennünk, viszont emiatt sok olyat is megtartunk, amik megnehezítik az életünket.)

Öt csoportra bontja őket: 
~ környezet (hol, kikkel nőttünk fel), 
~ saját tapasztalatok, 
~ bizonyítékok (mások, a tudomány stb. által közvetítve),
~ képzelet („van egy álmom” típusú elhatározások),
~ példák (emberek, akik fellelkesítenek minket).

Utóbbihoz azt írja:

„A legjobban úgy lehet leküzdeni saját korlátozó meggyőződéseidet, hogy a közvetlen környezeten kívül keresel magadnak egy példaképet. Akár él, akár meghalt, akár híres, akár ismeretlen, keress inspiráló példaképeket. Olvass önéletrajzokat, nézz filmeket, hallgass interjúkat, vagy egyszerűen csak figyelj oda a körülötted lévő jó emberekre.”

Ez a tanács nagyon jól passzol a Dokksztorikhoz is, hiszen kicsit ez a podcast erről is szól: bemutatok embereket, akiknek az életvezetésük - ahogy én látom - működik, inspirálóak, megoldásaikat akár mi is kipróbálhatjuk a saját életünkben.

Itt ajánlom is a podcastsorozat 4. epizódját Balatoni Zsófiával, a hazai pr-szakma egyik fontos szereplőjével. Az Uniomedia ügynökséget Zsófi a férjével, Római Róberttel alapította 16 évvel ezelőtt. A konyhaasztaltól indultak, és jelenleg 3 kontinensen van már irodájuk, köztük Szingapúrban is, ahová ki is költöztek. 

Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik
Kudarcról, kockázatról és a kulturális különbségekről is beszélgettem Balatoni Zsófiával, az Uniomedia kommunikációs ügynökség társalapítójával a Dokksztorik 4. epizódjában.

Az ő életvezetéséből, vállalkozói döntéseiből nekem úgy tűnt, kevés korlátozó meggyőződése van. Amit pedig visz magával, azok segítik őt, emiatt sem jelentett neki valószínűleg megálljt az országhatár, vagy, hogy nem szokott megijedni attól, hogy ha valami elsőre nem sikerül. Könyvek kapcsán ő önfejlesztésre a szépirodalmat ajánlja kötelező jelleggel, azon belül is a klasszikusokat. Erről többet a blogbejegyzésben (fenti link) tudtok olvasni.

Még megosztom, hogy képzeljétek, úton van a következő podcastsorozatom is, a címe: Új hullámok. Ebben társadalmi problémákra mutatok be már működő megoldásokat. Ez már egészen (ha nem egészen) megoldásközpontú újságírás lesz, hiszen a projektek ismertetésén túl főleg a működésükre helyezem a hangsúlyt. A célom, ahogy a Dokksztoriknál is, hogy a műsorban megismert jó megoldásokat másoknak, az Új hullámban főképp más közösségeknek is elérhetővé tegyem.

Az első műsorban egy biciklis programot mutatok be. A Pécsi Bicibusz spanyol mintára indult el egy éve: Pécsett péntekenként, több útvonalon, kísérőkkel együtt a gyerekek közösen bicikliznek el a sulijukba. 5 iskola vesz már részt a programban, alkalmanként több tucat gyerek indítja mozgással a napját.

A lejátszókon ezt a podcastborítót keressétek majd.

A műsorról nagyon várom a visszajelzésetek! A premier időpontjáról a közösségi médiában fogok írni. Illetve, ha feliratkoztok a Megoldokk podcastra Spotifyon / egyéb felületen, kaptok értesítést is.

🧜🏻‍♀️ Tetszett a hírlevél?

Küldd tovább egy barátodnak, és mutasd meg neki, hogy hol tud feliratkozni. (Itt: https://www.megoldokk.hu/feliratkozas/)

Visszajeleznél nekem valamit? Írj egy válaszlevelet erre az e-mailre. 

Máshol is találkoznál a Megoldokkal? Kövesd be a közösségi médiában!

Instagram 〰️ Facebook 〰️ LinkedIn 〰️ Twitter + a YouTube-on is megtalálsz.

A következő Palackpostáig - időbeli távolságát még számolom - mindenkinek jó szelet!

Imre-Kandó Eszter

Nyitókép: Karla Car / Unsplash