🌊 Palackposta #5 ~ Miért nem tudunk kitartani elhatározásaink mellett?

Amolyan év végi számvetésként megosztom, hogy kicsit akadozva halad a Megoldokk projektem. Most például az új podcastem befejezését húzom el. Miért? Több okot is mondhatnék, például a rutintalanság is közte van, és e kapcsán itt hagyok egy hasznos jegyzetet Knapek Éva pszichológustól. Nem teljes terjedelmében másolom át, mert ez az előfizetéses klubjában szerepelt.

Miért nem tudunk kitartani elhatározásaink mellett?

  • Túl sok a cél.
  • Arról álmodozunk, hogy nehézségek nélkül, könnyedén elérjük a célt.
  • Maximalizmus, perfekcionizmus.
  • Énerő hiánya.
  • Érzelemszabályozás hiánya.
  • Megengedő hiedelmek - „mert megérdemlem”.

és ide jön még 6 jó gondolat. A fentieket Évi hozzájárulásával idéztem, akit meghívtam a Dokksztorikba is, de sajnos lecsúsztam róla. Erre az évre már tele volt a naptárja, 2024-re pedig megfogadta, hogy a felkérések jelentős részét visszautasítja, mert nagyon elaprózzák a fókuszálástól. (Nini, ez egy megoldás egy problémára!). A fókuszálás nekem se erősségem, még egy ok, hogy miért haladok lassan a Megoldokkal, és eltökéltem, hogy ezt jövőre értékelhető mértékben fejlesztem. Célom (és reményem), hogy eredménye itt az oldalon, a podcastokban is látható lesz. Te kitűztél célt az új évre?

Eggyel kevesebb cél is elég. 🐳

Végezetül az ünnepekre küldök még 3 megoldásfókuszú hírt. Környezet- és egészségvédelem a cikkek témája, inspirálódjatok a jövő évre innen is!

〰️  1 〰️ 

Mennyire környezetbarát döntés állatot tartani ma? A házi kedvencek száma világszerte évről-évre nő. Számukat egymilliárdra saccolják, csak az Egyesült Államokban 70 millió kutya él. Bármilyen kisállatot is tart valaki, rá és családtagjaira rengeteg pozitív hatással bír egy ilyen kapcsolat - ezt már számtalan kutatás bebizonyította (ld. hírlevél végén található linkeket). A BBC Future rovatában megjelent cikk szerzője viszont utánanézett az árnyoldalának is: vajon mekkora környezeti lábnyoma van a házi kedvenceinek? Rövid válasz: relatíve nagy. Csökkentésére a szerző két bevált tippét emelem ki: újrahasznosított műanyagból készült kutyagumi-gyűjtő zacskó (86%-kal alacsonyabb a karbonlábnyoma, mint egy sima műanyag zacskónak), illetve a macskát át lehet állítani rovaralapú fehérjét tartalmazó tápra. (A rovarok karbonlábnyoma a többi, általunk fogyasztott állatéhoz képest elenyésző.) BBC Future.

〰️ 2 〰️ 

A természetben eltöltött idő nemcsak a hangulatunkat, hanem a teljesítményünket is javítja. Az már egy ideje köztudott, hogy ha sétálunk egy fél órát a zöldben jótékony hatással lesz az egészségünkre: csökken a stressz- és a szorongásszintünk, emellett jobb lesz a kedvünk is. Nem véletlen, van ország, ahol a háziorvos receptre írja fel a kertben ücsörgést. (Érdekesség, hogy tavaly óta a XII. kerületben is van orvos, aki receptre nemcsak gyógyszert, hanem mozgást is felírhat - link a hírlevél végén.) Az utóbbi idők kutatásai viszont már azt is bebizonyították, hogy kognitív funkcióink is javulnak, ha a természetbe megyünk: észlelés, memória, ítélőképesség, képzelőerő, problémamegoldás - területek, amelyek mind jobban szerepeltek a teszteken a szabadban eltöltött programok után. (Még hideg időben is! A tesztalanyok akkor is jobban teljesítettek, ha nem élvezték a sétát.)

Miért? Az irányított figyelmünk végre pihenni tud. 

Hogyan aknázzuk ki a természet pozitív előnyeit? 4 tanács is szerepel a cikkben.

  • Legalább 30 percet töltsünk a természetben. Lehetőleg mindennap.
  • Közben ne nézegessük a telefont, órát, ne hallgassunk fülhallgatón zenét.
  • A sétát követő 30 percben leszünk szellemileg a legjobban terhelhetők, érdemes ezt figyelembe venni a teendőink tervezésekor.
  • A zöld, ahova megyünk legyen kellemes és vonzó számunkra. Rossz hírű park például kizárva, mert biztonságérzet nélkül nem tud az elménk pihenni. The Guardian.

〰️ 3 〰️ 

A Carnegie Hall közérzetjavító koncertsorozata újabb előadásokkal bővült. Ahogy a természetjárásnak, a zenélésnek és a zenehallgatásnak is ismert előnye, hogy csökkenti a stresszt és a szorongást. Hogyan lehetne ezt az élményt maximalizálni? Ezen gondolkodott el a híres New York-i koncertházban megszervezett program kitalálója, aminek eredménye, hogy a Well-Being koncerteken párnákon, szőnyegen ülve, egy szinten az előadókkal hallgathatják az emberek a zenét. Volt mikor csak egészségügyi dolgozóknak, máskor csak veteránoknak játszottak a zenészek. A program először tavasszal futott, idén ősszel folytatták, és tervezik a hosszabbítását is. A Spotifyra is felkerült egy válogatás az általunk játszott darabokból (link a hírlevél végén). Reasons to be Cheerful.

🪢 Linkek a mai hírlevélhez:

A háziállat tartásának egészségünkre gyakorolt pozitív hatásáról egy cikk. Rengeteget lehet még a témában találni az interneten.

2019-es cikkem az állatasszisztált terápiáról a Magyar Narancsban.

Az országban egyedülálló kezdeményezés a Hegyvidéki Önkormányzat (Budapest XII. kerület) 2022-ben indult zöld receptje.  A programban részt vevő orvos nemcsak gyógyszert, hanem mozgást is felírhat fel a betegének. 

A Carnegie Hall Well-being koncertjéhez készült egy Spotify-lista is:


🧜🏻‍♀️ Tetszett a hírlevél?

Küldd tovább egy barátodnak, és mutasd meg neki, hogy hol tud feliratkozni. (Itt: https://www.megoldokk.hu/feliratkozas/)

Visszajeleznél nekem valamit? Írj egy válaszlevelet erre az e-mailre. 

Máshol is találkoznál a Megoldokkal? Kövesd be a közösségi médiában!

Instagram 〰️ Facebook 〰️ LinkedIn 〰️ Twitter + a YouTube-on is megtalálsz.

A következő Palackpostáig - időbeli távolságát még továbbra se számolom - mindenkinek jó szelet, és nagyon boldog, célok elérésében is sikeres, új évet kívánok!

Imre-Kandó Eszter

Nyitókép: NEOM / Unsplash + közbenső kép: Craig Whitehead / Unsplash