🌊 Palackposta #6 ~ Napi 3 óra mobilozás, az évente 45 nap
A Megoldokkon visszatĂ©rĹ‘en foglalkoztat, hogy mennyire tudunk Ăşj gondolatokat, tanácsokat befogadni, majd azokat valĂłban alkalmazni a saját Ă©letĂĽnkben. Épp ma láttam egy rövid, videĂłs könyvajánlĂłt Feldmár András pszicholĂłgussal, aki pont azt veti fel egy önfejlesztĹ‘ műveirĹ‘l hĂres, New York Times-bestseller ĂrĂł könyve kapcsán, hogy szerinte senki nem Ă©rti, amit mond.
„Ha megértenék, akkor lehet, hogy meg kéne változtatni az életüket. Azért lelkesednek, mert akkor nekik nem kell csinálniuk. (...) Én nem hiszem, hogy 10 millió ember megváltoztatta az életét.”
És valĂłszĂnűleg ebben igaza van, kĂĽlönben nem adnának ki minden Ă©vben, magyarul is több tucat ilyen könyvet. (Én most kettĹ‘ ilyet is olvasok, a szemĂ©lyes Ă©s a szakmai kĂváncsiság is hajt. A tĂ©márĂłl a 4. Palackpostában is Ărtam.) Van egy könyv, amit idĂ©n mindenkĂ©pp szeretnĂ©k elolvasni, mert már annyi helyen szembejött a szerzĹ‘ neve Ă©s a mondatai. Ez Adam GranttĂłl a Gondold Ăşjra! A csak a LinkedIn-en 5 milliĂł követĹ‘t magáénak tudĂł szervezetpszicholĂłgus az Ă©lethosszig tartĂł tanulás fontossága mellett, - kutatásokra Ă©pĂtve - a saját vĂ©lemĂ©nyĂĽnk megkĂ©rdĹ‘jelezĂ©sĂ©nek elĹ‘nyeirĹ‘l Ăr a könyv fĂĽlszövege szerint. Ez nekem Ă©rdekes, ha tanulok belĹ‘le Ăşjat, pláne, ha be is illesztem az Ă©letembe, mindenkĂ©pp megĂrom. Addig is egy elgondolkodtatĂł idĂ©zet Adam Grant könyvĂ©bĹ‘l:
„Ha megkĂ©rdĹ‘jelezzĂĽk magunkat, attĂłl kiszámĂthatatlanabbnak Ă©rezzĂĽk a világot. Ilyenkor be kell ismernĂĽnk, hogy a tĂ©nyek megváltozhatnak, Ă©s ami egykor helyes volt, ma már esetleg helytelen. Azoknak a dolgoknak az Ăşjragondolása, amelyekben mĂ©lyen hiszĂĽnk, fenyegetheti identitásunkat, ráadásul olyan Ă©rzĂ©sĂĽnk támadhat, mintha elveszĂtenĂ©nk önmagunk egy rĂ©szĂ©t."
 Mit gondoltok errĹ‘l? Egyet tudtok Ă©rteni vele?Â
A hĂrlevĂ©l második felĂ©re három, megoldásokkal teli cikket ajánlok, plusz egy izgalmas hĂrlevĂ©l-sorozatot arrĂłl, hogy hogyan használjuk kevesebbet a mobiltelefont. Mert, hogy rengeteg hasznos idĹ‘nket elraboljuk (mi magunk!) vele.
 〰️ 1 〰️Â
„A statisztika alapján minden második családban elválnak a szĂĽlĹ‘k. ĂŤgy nehezen kĂ©pzelhetĹ‘ el, hogy egy gyerek ne találkozna a válással, akár csak Ăşgy, hogy az osztálytársa szĂĽlei váltak el, vagy Ă©ppen a legjobb barátjának költözött el az anyukája” - indul Peer Krisztina gyermekpszicholĂłgus Telexen megjelent cikke. A szakember a gyerekek Ă©s a szĂĽlĹ‘k nĂ©zĹ‘pontjábĂłl is átveszi ezt a nehĂ©z Ă©letesemĂ©nyt, megfogalmazza mire van szĂĽksĂ©gĂĽk, Ă©s kĂĽlön Ăr arrĂłl is, hogy a válás további szereplĹ‘inek (mediátor, bĂrĂł, segĂtĹ‘) milyen alapismeretekkel Ă©rdemes rendelkezniĂĽk. A tĂ©ma fontos, terveimben van feldolgozni a Megoldokkon is. Telex.
〰️ 2 〰️Â
A 24.hu világvĂ©ge-interjĂşsorozatának Ăşj darabjában Köves Alexandra ökolĂłgiai közgazdász, egyetemi docenssel beszĂ©lget az ĂşjságĂrĂł. Az interjĂşban alaposan megtárgyalják a mostanában felkapott kifejezĂ©sek (zöld fordulat, nemnövekedĂ©s) valĂłdi jelentĂ©seit, miközben a közgazdász a következĹ‘ kĂ©rdĂ©seket is feszegeti: „MiĂ©rt nem hisszĂĽk el, hogy egyszerűen sokkal jobban Ă©reznĂ©nk magunkat, ha nem fogyasztanánk ennyit, odafigyelnĂ©nk a nem emberi Ă©lĹ‘lĂ©nyekre, odafigyelnĂ©nk a környezetĂĽnkre, nem dolgoznánk ennyit, Ă©s elengednĂ©nk a fenĂ©be ezt a magunkra hĂşzott növekedĂ©si kĂ©nyszert?” Ezek szerintem izgalmas beszĂ©lgetĂ©sindĂtĂłk, akár egy baráti társaságban is, Ă©s azĂ©rt is idĂ©ztem, mert Köves szerint, ha minĂ©l többen, jĂłkat beszĂ©lgetĂĽnk a tĂ©márĂłl, azzal is sokat teszĂĽnk. MiĂ©rt? Ez is benne van a cikkben. 24.hu
〰️ 3 〰️Â
Mit gondolunk a Lidl 8,99 euróért megvásárolhatĂł, fenntarthatĂłsági pecsĂ©ttel ellátott ruhájárĂłl? ElsĹ‘re talán azt, hogy de jĂł, másodjára meg lehet, hogy gyanakszunk: valĂłszĂnűleg többszörösen átvernek. Az olcsĂł árairĂłl ismert diszkontlánc a lelkiismeretĂĽnket veszi cĂ©lba: nem akarunk sokat költeni, nem akarjuk tovább tönkre tenni a bolygĂłt, de nicsak, van egy ruha, ami feloldja a bűntudatunkat. És ha megtudjuk, hogy a katonai vezetĂ©sű diktatĂşrában, Mianmarban gyártották? Akkor meg elszĂ©gyelljĂĽk magunkat, hogy elhittĂĽk az ajánlatrĂłl, hogy ártatlan. Van egy nĂ©met, zöldmosást vizsgálĂł, oknyomozĂł ĂşjságĂrĂł-szakĂ©rtĹ‘i csapat, a Flip, akik vĂ©giglátogatták a lánc összes szereplĹ‘jĂ©t. Ha nem beszĂ©lsz nĂ©metĂĽl, akkor kapcsold be a böngĂ©szĹ‘d fordĂtĂłját, megĂ©ri szerintem elolvasni a cikket. Flip.
+
A Guardian elindĂt egy 5-hetes, ingyenes hĂrlevĂ©l-sorozatot a mobilfĂĽggĂ©sĂĽnk felĂĽlvizsgálatárĂłl, jĂł szokások kialakĂtásárĂłl. A szerkesztĹ‘ Catherine Price coach, tudományos ĂşjságĂrĂł, akinek könyve a tĂ©márĂłl magyarul is olvashatĂł (Digitális detox - GyĹ‘zd le a mobilfĂĽggĹ‘sĂ©ged!). Az elsĹ‘ hĂrlevelet január 8-án, azaz holnap kĂĽldik ki, Ă©s itt tudsz rá feliratkozni.
🪢 Linkek a mai hĂrlevĂ©lhez:Â
Feldmár András pszicholĂłgus BrenĂ© Brown BátrakĂ© a boldogság könyvĂ©rĹ‘l beszĂ©lt az emlĂtett videĂłban.
BrenĂ© Brown szerintem is megĂ©ri a figyelmet, az egyik önismereti könyvet, amit olvasok, Ĺ‘ Ărt, Ă©s ezt a TED-elĹ‘adását sokszor idĂ©zik:
Adam Grant LinkedIn-oldala.
A klĂmakĂ©rdĂ©s további megĂ©rtĂ©sĂ©hez ajánlom Feledy Botond podcastját a stand-up mellett a zöld tĂ©mákkal aktĂvan foglalkozĂł Litkai Gergellyel.
🧜🏻‍♀️ Tetszett a hĂrlevĂ©l?
Küldd tovább egy barátodnak, és mutasd meg neki, hogy hol tud feliratkozni. (Itt: https://www.megoldokk.hu/feliratkozas/)
VisszajeleznĂ©l nekem valamit? Írj egy válaszlevelet erre az e-mailre.Â
Máshol is találkoznál a Megoldokkal? Kövesd be a közösségi médiában!
Instagram 〰️ Facebook 〰️ LinkedIn 〰️ Twitter + a YouTube-on is megtalálsz.
A következĹ‘ Palackpostáig - terveim szerint 2 hĂ©t mĂşlva landol a postaládádban - jĂł szelet, Ă©s klassz Ă©vkezdĂ©st kĂvánok!
Imre-KandĂł Eszter
Nyitókép: S. Tsuchiya / Unsplash