🌊 Palackposta #6 ~ Napi 3 óra mobilozás, az évente 45 nap

A Megoldokkon visszatérően foglalkoztat, hogy mennyire tudunk új gondolatokat, tanácsokat befogadni, majd azokat valóban alkalmazni a saját életünkben. Épp ma láttam egy rövid, videós könyvajánlót Feldmár András pszichológussal, aki pont azt veti fel egy önfejlesztő műveiről híres, New York Times-bestseller író könyve kapcsán, hogy szerinte senki nem érti, amit mond.

„Ha megértenék, akkor lehet, hogy meg kéne változtatni az életüket. Azért lelkesednek, mert akkor nekik nem kell csinálniuk. (...) Én nem hiszem, hogy 10 millió ember megváltoztatta az életét.”

És valószínűleg ebben igaza van, különben nem adnának ki minden évben, magyarul is több tucat ilyen könyvet. (Én most kettő ilyet is olvasok, a személyes és a szakmai kíváncsiság is hajt. A témáról a 4. Palackpostában is írtam.) Van egy könyv, amit idén mindenképp szeretnék elolvasni, mert már annyi helyen szembejött a szerző neve és a mondatai. Ez Adam Granttól a Gondold újra! A csak a LinkedIn-en 5 millió követőt magáénak tudó szervezetpszichológus az élethosszig tartó tanulás fontossága mellett, - kutatásokra építve - a saját véleményünk megkérdőjelezésének előnyeiről ír a könyv fülszövege szerint. Ez nekem érdekes, ha tanulok belőle újat, pláne, ha be is illesztem az életembe, mindenképp megírom. Addig is egy elgondolkodtató idézet Adam Grant könyvéből:

„Ha megkérdőjelezzük magunkat, attól kiszámíthatatlanabbnak érezzük a világot. Ilyenkor be kell ismernünk, hogy a tények megváltozhatnak, és ami egykor helyes volt, ma már esetleg helytelen. Azoknak a dolgoknak az újragondolása, amelyekben mélyen hiszünk, fenyegetheti identitásunkat, ráadásul olyan érzésünk támadhat, mintha elveszítenénk önmagunk egy részét."

 Mit gondoltok erről? Egyet tudtok érteni vele? 


A hírlevél második felére három, megoldásokkal teli cikket ajánlok, plusz egy izgalmas hírlevél-sorozatot arról, hogy hogyan használjuk kevesebbet a mobiltelefont. Mert, hogy rengeteg hasznos időnket elraboljuk (mi magunk!) vele.

Mennyi időt használod egy évben a telefonod? Forrás: Guardian (Instagram)

 〰️ 1 〰️ 

„A statisztika alapján minden második családban elválnak a szülők. Így nehezen képzelhető el, hogy egy gyerek ne találkozna a válással, akár csak úgy, hogy az osztálytársa szülei váltak el, vagy éppen a legjobb barátjának költözött el az anyukája” - indul Peer Krisztina gyermekpszichológus Telexen megjelent cikke. A szakember a gyerekek és a szülők nézőpontjából is átveszi ezt a nehéz életeseményt, megfogalmazza mire van szükségük, és külön ír arról is, hogy a válás további szereplőinek (mediátor, bíró, segítő) milyen alapismeretekkel érdemes rendelkezniük. A téma fontos, terveimben van feldolgozni a Megoldokkon is. Telex.

〰️ 2 〰️ 

A 24.hu világvége-interjúsorozatának új darabjában Köves Alexandra ökológiai közgazdász, egyetemi docenssel beszélget az újságíró. Az interjúban alaposan megtárgyalják a mostanában felkapott kifejezések (zöld fordulat, nemnövekedés) valódi jelentéseit, miközben a közgazdász a következő kérdéseket is feszegeti: „Miért nem hisszük el, hogy egyszerűen sokkal jobban éreznénk magunkat, ha nem fogyasztanánk ennyit, odafigyelnénk a nem emberi élőlényekre, odafigyelnénk a környezetünkre, nem dolgoznánk ennyit, és elengednénk a fenébe ezt a magunkra húzott növekedési kényszert?” Ezek szerintem izgalmas beszélgetésindítók, akár egy baráti társaságban is, és azért is idéztem, mert Köves szerint, ha minél többen, jókat beszélgetünk a témáról, azzal is sokat teszünk. Miért? Ez is benne van a cikkben. 24.hu

〰️ 3 〰️ 

Mit gondolunk a Lidl 8,99 euróért megvásárolható, fenntarthatósági pecséttel ellátott ruhájáról? Elsőre talán azt, hogy de jó, másodjára meg lehet, hogy gyanakszunk: valószínűleg többszörösen átvernek. Az olcsó árairól ismert diszkontlánc a lelkiismeretünket veszi célba: nem akarunk sokat költeni, nem akarjuk tovább tönkre tenni a bolygót, de nicsak, van egy ruha, ami feloldja a bűntudatunkat. És ha megtudjuk, hogy a katonai vezetésű diktatúrában, Mianmarban gyártották? Akkor meg elszégyelljük magunkat, hogy elhittük az ajánlatról, hogy ártatlan. Van egy német, zöldmosást vizsgáló, oknyomozó újságíró-szakértői csapat, a Flip, akik végiglátogatták a lánc összes szereplőjét. Ha nem beszélsz németül, akkor kapcsold be a böngésződ fordítóját, megéri szerintem elolvasni a cikket. Flip.

+

A Guardian elindít egy 5-hetes, ingyenes hírlevél-sorozatot a mobilfüggésünk felülvizsgálatáról, jó szokások kialakításáról. A szerkesztő Catherine Price coach, tudományos újságíró, akinek könyve a témáról magyarul is olvasható (Digitális detox - Győzd le a mobilfüggőséged!). Az első hírlevelet január 8-án, azaz holnap küldik ki, és itt tudsz rá feliratkozni.

🪢 Linkek a mai hírlevélhez: 

Feldmár András pszichológus Brené Brown Bátraké a boldogság könyvéről beszélt az említett videóban.

Brené Brown szerintem is megéri a figyelmet, az egyik önismereti könyvet, amit olvasok, ő írt, és ezt a TED-előadását sokszor idézik:

Magyar felirattal is megnézhető a videó.

Adam Grant LinkedIn-oldala.

A klímakérdés további megértéséhez ajánlom Feledy Botond podcastját a stand-up mellett a zöld témákkal aktívan foglalkozó Litkai Gergellyel.


🧜🏻‍♀️ Tetszett a hírlevél?

Küldd tovább egy barátodnak, és mutasd meg neki, hogy hol tud feliratkozni. (Itt: https://www.megoldokk.hu/feliratkozas/)

Visszajeleznél nekem valamit? Írj egy válaszlevelet erre az e-mailre. 

Máshol is találkoznál a Megoldokkal? Kövesd be a közösségi médiában!

Instagram 〰️ Facebook 〰️ LinkedIn 〰️ Twitter + a YouTube-on is megtalálsz.

A következő Palackpostáig - terveim szerint 2 hét múlva landol a postaládádban - jó szelet, és klassz évkezdést kívánok!

Imre-KandĂł Eszter

Nyitókép: S. Tsuchiya / Unsplash