*

A legnagyobb sikerünk, hogy elterjedt a híre a bicibusznak

Hogyan tehető tartósan működőképessé egy városi biciklis program? A Pécsi Bicibusz alapító-szervezőivel, Simon Wintersmannal és Helstáb Ákossal, plusz egy aktív szülővel, Kiss Lettivel beszélgettem a Megoldokk új podcastsorozatának, az Új hullámok első részében. 

A legnagyobb sikerünk, hogy elterjedt a híre a bicibusznak

Gyerekek felnőtt kísérőkkel közösen eltekernek reggel az iskolába. Röviden ennyit jelent a bicibusz. A Barcelonában szárnyra kapott ötlet - a bici spanyolul biciklit jelent - több országban is népszerű lett, idehaza a legnépesebb, és egy videóriportnak köszönhetően valószínűleg a legismertebb csapat, a Pécsi Bicibusz. Alapító-szervezőivel, Simon Wintermans-szal és Helstáb Ákossal, plusz egy aktív szülővel, Kiss Lettivel beszélgettem a Megoldokk új podcastsorozatának, az Új hullámok első részében. 

Az adást itt az oldalon, a nagy podcastlejátszókon (Spotify, Apple, Google Podcasts) és a YouTube-n is meghallgathatod. Az interjút 2023. november 24-én rögzítettem.

Ha a bicibuszozás minden aspektusa érdekel, kíváncsi vagy, hogy az országban még hol, milyen eredménnyel szerveződtek bicibuszos csapatok, olvasd el a nagy cikkemet is a témáról:

Minden nap biciklivel mennének iskolába - mi az a bicibusz, és hol tartanak a hazai szervezők?
Egyszerre több problémára is gyógyírt kínál egy biciklis mozgalom, amikor a gyerekek, felnőtt kísérőkkel együtt eltekernek reggel az iskolába. Ez röviden a bicibusz, amelyhez már itthon is több városban lehet csatlakozni.
Bicibusz Barcelona 🚴‍♂️ Magyarország. 2020-ban öt barcelonai család fogott össze, hogy a gyerekek és felnőttek együtt, biztonságosan biciklivel menjenek az iskolába. A kezdeményezés sikerének híre bejárta a világot. Az elmúlt években a spanyol bicibusz mintájára Németországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is sulis biciklijáratok alakultak. Érdekesség, hogy egy friss felmérésben korábbra és más helyszínre teszik a startot (Brecht, Belgium 1998). Ugyanitt számoltak össze 470 bicibuszt világszerte, amelyek keretében az elmúlt három évben 32 ezer gyerek tekert be az alma matérébe. De ebben a felmérésben Magyarország nem szerepel, holott nálunk is több helyen belevágtak már: Pécs mellett például Kiskunfélegyházán, Törökbálinton, Zircen, Verőcén és Zuglóban is ismert a program. Hogyan kell elképzelni egy bicibuszt? Jellemzően tavasztól késő őszig, péntek reggelenként, több kiindulási pontról, egy előre meghatározott, csatlakozási pontokkal ellátott útvonalon, felnőtt kísérőkkel kerékpárkonvojban a gyerekek bebicikliznek az iskoláikba. 

Pécsi Bicibusz

~ az oldal alján a beszélgetés pdf-ben is letölthető

Tartalom percről-perce

00:00-03:38 Bevezető

03:39-09:58  A Pécsi Bicibusz megalakulása.

09:59-13:20 Dugók Pécs belvárosában. Ördögi kör.

13:21-17:40 Reggel bicikliző, motiváltabb gyerekek.

17:41-25:00 Mi kell a program sikeréhez szülői oldalról?

25:01-29:32 Biztonság.

29:33-43:27 Eredmények, kapcsolatok, a bicibusz hatása, akadályok.

43:28-53:33 Korosztály. Hova fejlődhet a Pécsi Bicibusz?

53:34-54:57 Lezárás.

Hol vagy most? Szia! Ha még nem találkoztál az oldallal, röviden bemutatom. A Megoldokkot 2023 őszén indítottam el, azzal a céllal, hogy feltárjak és bemutassak egyéni és társadalmi problémákra már működő megoldásokat. A két irányhoz két podcastműsor dukál: a Dokksztorikban olyanokkal interjúzom, akiknek van válasza a nehéz helyzetekre, míg az Új hullámokban egy-egy társadalmi problémára született jó megoldást járok körül a beszélgetőtársaimmal. Mindkettőt itt a honlapon, illetve Megoldokk név alatt a nagy podcastlejátszókon, illetve a YouTube-on is megtalálod. A hangzó anyagokhoz blogposztot/cikket is írok, például ilyet, mint amit most kezdtél el olvasni. Ha még több megoldásközpontú történetet szeretnél megismerni, iratkozz fel a hírlevelemre. Bővebben erről a megközelítésről erre, rólam meg itt találsz több infót. Köszönöm, hogy itt vagy! A visszajelzésednek is örülök: hello@megoldokk.hu ~ Jó szelet! Eszter

Fotó: Pécsi Bicibusz