*

Ahol több zöldterület van, ott kevesebb a fegyveres erőszak

Hogyan függ össze az egyes amerikai nagyvárosokat kifejezetten sújtó emelkedő hőmérséklet és a fegyveres bűnesetek száma? És vajon mivel lehet ezt a negatív trendet megfékezni?

Ahol több zöldterület van, ott kevesebb a fegyveres erőszak

A klímaváltozás és a fegyveres összetűzések száma közti összefüggésről jelent meg egy alapos cikk az Amsterdam News-ban. A legrégebbi (1909), afro-amerikaiak által alapított hetilapban az újságíró, Helina Selemon annak járt utána, hogy pontosan hogyan függ össze egyes amerikai nagyvárosokat kifejezetten sújtó emelkedő hőmérséklet és a fegyveres bűncselekmények száma, illetve, hogy vajon mivel lehet ezt a negatív trendet megfékezni?

A cikkszemle után még néhány érdekes, szintén a klímaváltozással kapcsolatos hírt ajánlok. Üdv a Megoldokk Teleszkóp rovatában! 🔭

Milyen adatok ismertek?

  • A Washingtoni Egyetem (University of Washington) és a Bostoni Egyetem (Boston University) kutatóinak tanulmánya szerint, amely 100 amerikai város hőmérséklet- és lövöldözéses adatait vizsgálta 2015 és 2020 között, a fegyveres erőszakos incidensek közel 7%-a közvetlenül az átlag feletti szezonális hőmérsékletnek tulajdonítható. New Yorkban ez az arány megduplázódik, 15% körüli.
  • Ami számokban azt jelenti, hogy New Yorkban 2020-ban, a kutatók becslése szerint 286 lövöldözés nem történt volna, ha nem lett volna kivételesen meleg. Ez az egyik legmagasabb szám a 100 vizsgált város közül.
  • Arra, hogy a hőség és a ravasz meghúzása között mi a kapcsolat, több elmélet is van: az egyik szerint a magas hőmérséklet növeli a stresszt, amivel az agresszió valószínűsége is nő, a másik azt állítja, hogy a melegben több a személyközi interakció, ami pedig növeli a lehetőségét a konfliktusoknak. Az afro-amerikaiak, illetve a latin, ázsiai-amerikaiak („black and brown” közösségek) közül sokan élnek hátrányos helyzetben, a városok olyan részein, ahol a hőségnek semmi sem mond nemet: rossz szigetelésű házak, sok forrósodó, hőt visszaverő betonút és kevés zöldfelület - olvasható a cikkben.
Fotó: Amsterdam News / PNAS study 2018
  • Jó hír, hogy azok a stratégiák, amelyek mérsékelni szeretnék a városi hőmérsékletet, potenciálisan hozzájárulhatnak a lövöldözések csökkentéséhez is. A megtisztítási és zöldítési („cleaning and greening”) program például ilyen - derül ki. Ennek lényege, hogy üres telkeket zöldesítenek, amelyeket kitartó munkával pár év szép zöld gyepű, amolyan kis parkokká alakítanak át. Philadelphiában 541 üres telket figyeltek meg három éven keresztül, és azoknak a környékén, amelyek a megtisztítási és zöldítési programba bekerültek, 29%-kal csökkent a fegyveres erőszak és 28%-kal a telefonos zaklatások száma.
  • Egy másik programról is beszámol a cikk írója: Bronxban (New York) egy civil kezdeményezésben úgy csökkentik a háztartásokban a meleget, hogy a háztetőket speciális fehér festékkel festik le, ezzel az elnyelés helyett visszaverik a tetők a hőt.

Még több adatért, szervezeti linkekért nézd meg az eredeti cikket az Amsterdam News-on. 

Climate change & rising temps are increasing gun violence
Excessive summer heat it is causing, a lesser-known repercussion is coming to light: its correlation with the uptick in gun violence.

Keresztcsomók 🪢

A Kreatív írta meg, hogy a Guardian a brit, az amerikai, az ausztrál és a nemzetközi kiadás után elindította az európai kiadását is. Ez az jelenti, ha Magyarországról nyitjuk meg az oldalt (vagy az appot), akkor automatikusan oda navigál minket az újság. Külön hírlevelet is kapott a kontinens. Az új kiadás interaktív tényfeltáró anyaggal debütált az európai levegőminőségről

Europe’s pollution divide: see how your area compares
Use our interactive map to find out the level of air pollution where you live
  • Bármilyen települést meg lehet adni, egészen kis területekre is mutat adatot. A cikk eredményei sajnos elég elkeserítőek: az európaiak 98%-a lakik erősen légszennyezett településen, illetve a légszennyezettség évente 400 ezer ember halálával köthető össze. Erre most direktben nem tudok jó megoldást mutatni, azonkívül, hogy válasszuk meg jól, hogy élünk. 👀

A Guardianhez kapcsolódó hír még, hogy az egyik környezetvédelemmel foglalkozó újságírója, Damien Carrington lett az Év Újságírója díj egyik nyertese a hétvégén zajló Covering Climate Now Journalism Awards-on. A Covering Climate Now több mint 500 hír- és médiacéggel együttműködő globális szervezet, amely a klímaválság megoldásairól szóló tudósítások számának növelése érdekében jött létre 2019-ben. Biztos fogok még a Covering Climate Now-tól híreket hozni, nagyon jó forrás.


Egy cikk alatt találkoztam vele és meg is lepett, hogy van ilyen oldala a Facebooknak: Éghajlattudományi központ a címe, ahol magyarul is összeszedték a klímaváltozással kapcsolatos friss tudnivalókat. Plusz tippek, kérdőívek is segítik a tájékozódást. Egy próbát megér, hogy bekövessük.


Még egy utolsó ajánlás a témában: a Gemišten arról indult el egy vita, hogy elfér-e egymás mellett a szabadság, a demokrácia és a klímavédelem. Az Azonnali.hu oldal társalapítói - 2021-ben Bukovics Mártont kirúgták, Bakó Bea felmondott - által létrehozott híroldal Közép-Európáról ad hétről hétre nagyon részletes elemzéseket - balkáni és nyugat-európai kitekintéssel. Politikai irányultságtól függetlenül nézzétek meg őket is! (Előfizetős modellben működnek, de hírlevelük nem bújik teljesen a fizetőfal mögé, van ingyenesen olvasható része.)

Köszönöm, hogy elolvastad a posztot! Ha a jövőben is minden tartalmat teljes terjedelmében szeretnél olvasni és hallgatni, horgonyozz le a Megoldokkon, és válaszd az előfizetést. Ha még hezitálsz, a hírlevelemre ingyenesen is fel tudsz iratkozni. Kattints ehhez ide! Megoldásközpontú újságírásról, társadalmi problémákra már kipróbált, tényeken alapuló megoldásokról, és saját munkáimról számolok be benne időről-időre. Egyszeri támogatásban gondolkodsz? Vehetsz nekem egy kompjegyet a következő utamra. Ha emellett döntesz, ezt is nagyon köszönöm! A visszajelzésednek is örülök: hello@megoldokk.hu ~ Jó szelet!

Nyitókép: Robert Ruggiero / Unsplash